• آخرین محصولات :

  • مقدمه ای از بازیافت زباله :


 

 

مقدمه ای از بازیافت زباله

زباله كه از آن به عنوان «طلاي كثيف» نام برده مي‌شود، صفت تمثيلي خود را به خاطر ارزش نهفته در مواد زائد خانگي كه بيشترين حجم توليد زباله‌هاي روزانه همه جوامع توسعه‌يافته و در حال توسعه را تشكيل مي‌دهد، به دست آورده است اما بايستي به اين واقعيت اذعان داشت كه موضوع بهره‌وري از طلاي كثيف در ايران، هنوز قابل لمس نيست. در تهران 700كيلومترمربعي با حدود 8ميليون جمعيت روزانه، بيش از 7هزار تن زباله خانگي، صنعتي و بيمارستاني و 20هزار تن نخاله ساختماني توليد مي‌شود كه اين ميزان در طول سال به 5/2ميليون تن زباله- كه از اين ميزان 18هزار و 700 تن زباله صنعتي و 26هزار تن زباله بيمارستاني و مابقي زباله خانگي است- و 7ميليون و 500 هزار تن نخاله ساختماني مي‌رسد كه نزديك به 80درصد زباله‌هاي خانگي دفن و كمتر از 20درصد آن بازيافت يا تبديل به كود كمپوست مي‌شود و نخاله‌هاي ساختماني نيز بدون هيچ‌گونه عمليات بازيافتي در داخل چاله‌ها و دره‌هاي اطراف تهران تلنبار شده يا اين‌كه كوه‌هاي جديدي در حاشيه اين كلانشهر به‌وجود مي‌آورند. در شهرهاي بزرگي چون تهران هر فرد روزانه 900گرم زباله توليد مي‌كند. هزينه جمع‌آوري و دفن هر تن زباله 35هزار ريال است.

هر تن زباله حدود 400متر مكعب گاز گلخانه‌اي دي‌اكسيد كربن متصاعد مي‌كند و از هر تن زباله 400 تا 600 ليتر شيرابه خارج مي‌شود. بر اساس آمارهاي موجود، 70درصد زباله‌هاي تهران را مواد آلي تشكيل مي‌دهد كه ارزش دلاري آن معادل 250ميليون دلار است. زباله‌هاي شهري تهران حاوي موادي باارزش اقتصادي بالا است كه اگر بازيافت شود سالانه 92هزار و 856تن پلاستيك، 52هزار و 231تن شيشه، 60هزار و 563تن كاغذ و مقوا و 25هزار و 148تن انواع فلزات را مي‌توان فقط از زباله‌هاي خانگي شهروندان استخراج كرد.اگر فقط يك تن آلومينيوم از داخل زباله تهراني‌ها جداسازي شده و مجدداً بازيافت شود، در مصرف 400 تن سنگ معدن و 700كيلوگرم كك و قير صرفه‌جويي مي‌شود. براي توليد هر تن كاغذ، 15اصله درخت تنومند قطع مي‌شود؛ در حالي‌كه مي‌توان با ورود روزانه 750تن كاغذ مصرفي به چرخه بازيافت، هم از آلودگي محيط‌زيست جلوگيري كرد و هم سرمايه عظيم ملي را هدر نداد. با بازيافت اين مواد مي‌توان حداقل سالانه بيش از 200ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي كرد .

بر اساس برآوردهاي سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري تهران با توليد هر تن كاغذ مي‌توان 7 كارگر را در روز مشغول به كار كرد كه در اين صورت فقط با بازيافت كاغذهاي تهران بيش از 5600 نفر مي‌توانند در سال اشتغال دائم داشته باشند. كمترين مزيت اين اقدام، جلوگيري از توليد هزاران متر مكعب شيرابه و ميليون‌ها تن گاز متان و آلوده‌شدن بخش عظيمي از محيط زيست است. با توجه به اهميت بازيافت زباله به لحاظ اقتصادي و زيست‌محيطي كه در بالا به آن اشاره شد، فراهم‌سازي سازوكار اين اقدام برعهده مديريت‌هاي شهري است و هر روز تأخيري كه در اين زمينه صورت مي‌گيرد موجب واردآمدن حدود 250ميليون دلار زيان به اقتصاد شهري پايتخت و ميليون‌ها دلار ديگر آسيب‌هاي زيست‌محيطي مي‌شود.

 نوشته شده در  سه شنبه ششم بهمن 1388ساعت 2:31 بعد از ظهر  توسط مریم امیری نیا